Ameryka nie tylko słabnie, ale i oddala się od Europy. To są dwie złe wiadomości dla Polski. Ale rząd PiS-u nigdy poważnie nie rozważał oparcia bezpieczeństwa Polski także na Unii, ponieważ nigdy nie traktował Unii jako poważnego projektu. Teraz, gdy Polska jest z Unią skłócona, Ameryka słabnie i powstał problem na naszej wschodniej granicy, widać, że było to myślenie mało elastyczne.

Więcej o niekorzystnej dla Polski sytuacji na świecie >>>

Wydarzenia w Usnarzu Górnym i to, jak się polskie państwo, państwo PiS, w tej sprawie zachowuje, to nie jest jakiś ewenement. To realizowana od 6 lat doktryna państwa opresyjnego, w którym obywatel wobec państwa ma być przedmiotem, nie podmiotem. To opresyjne państwo ma swoich zwolenników, a teza ta potwierdzi się, idę o zakład, w komentarzach, które znajdą się pod tym felietonem i tweetem go zapowiadającym. Jest ogólne, społeczne przyzwolenie na ową represyjność i zaostrzanie kar, z karami najostrzejszymi – ograniczeniem wolności włącznie.

Więcej o opresyjnym państwie stworzonym przez PiS >>>

Przy okazji kryzysu imigracyjnego pojawiło się pytanie, czy część polskiej liberalnej inteligencji, rozsiana po niepisowskich mediach, jest zdolna do uprawiania polityki, do myślenia w kategoriach politycznego realizmu, a nie tylko do egzaltowania się swoją własną egzaltacją – pisze Cezary Michalski.

Na granicy między Białorusią i Polską utknęło na wiele tygodni kilkudziesięciu Afgańczyków i Irakijczyków wypuszczonych na Polskę przez Łukaszenkę. Zarówno Łukaszenka, jak też Kaczyński (posługujący się tu Morawieckim, Błaszczakiem i innymi wirtuozami PiS-owskiego PR-u) postanowili użyć tych znajdujących się w tragicznej sytuacji ludzi do własnej wizerunkowej rozgrywki o to, który z nich przedstawi się swoim zwolennikom lub wyborcom jako ten silniejszy i bardziej „sprawczy”.

W przeciwieństwie do ludzi egzaltujących się na łamach prasy swoją własną łatwą egzaltacją, autorzy tacy jak Dominika Wielowieyska, Ernest Skalski czy Rafał Zakrzewski zawsze starają się przedstawiać realne diagnozy, formułować precyzyjne postulaty, pisać właśnie w duchu „krytyki lojalnej”.

Esej Cezarego Michalskiego o trudnej polityce wobec uchodźców >>>