Kwaśniewski: Lewica musi pokonać coś, czego ja się szczególnie obawiam wśród młodych – przekonanie, że UE jest oczywistością. Nie, to nie jest dane na zawsze

– Lewica ma dobrą listę, więcej powiem: bardzo dobrą listę. Czy to będzie lista zwycięska, czy nie, to się okaże 9 czerwca […]. Marek Belka, doświadczony parlamentarzysta europejski, polityk polski Robert Biedroń, Włodek Cimoszewicz, który kandyduje, takich nazwisk doświadczonych jest dużo. Są nazwiska zupełnie nowe, najmłodsza kandydatka, więc mieszanka młodości, doświadczenia – powiedział Aleksander Kwaśniewski na konferencji prasowej.

– W tej chwili trzeba przeprowadzić bardzo aktywną kampanię. […] W kampanii do PE widzę dwie rafy: jedna rafa to jest taka, że partie antyeuropejskie prowadzą nas na manowce takiej dyskusji o tym, że UE jest uosobieniem wszelkiego zła i udowadnianie, że nie jesteśmy wielbłądem byłoby błędem. Trzeba po prostu pokazać swoją agendę, jak my chcemy widzieć tę UE w kolejnych latach, dekadach – wskazał.

– Druga: pokonać coś, czego ja się szczególnie obawiam wśród młodych ludzi, że dla nich UE jest oczywistością – ten świat zawsze taki był, zawsze można było jeździć, studiować, ponieważ jak ktoś ma 25 czy 28 lat to po prostu tylko taki świat zna. Lewica musi powiedzieć: nie, to nie jest pewne, to nie jest dane na zawsze. Tak może być, ale to wymaga wysiłku, waszych głosów, również zrozumienia, że bronimy czegoś, co jest absolutnym fenomenem – przekonywał.

Tusk: Poprosiłem o odwiedziny prokuratora generalnego i koordynatora służb w sprawie możliwych powiązań byłego szefa Orlenu z Hezbollahem

– Poprosiłem dziś o odwiedziny panów prokuratora generalnego i koordynatora służb w sprawie kluczowej dla bezpieczeństwa państwa: miliardowej straty i możliwych powiązań z Hezbollahem byłego szefa Orlenu. Polacy muszą poznać prawdę. Nie ma na co czekać! – napisał na Twitterze Donald Tusk.

Siemoniak o spotkaniu z Tuskiem: Jest zaplanowane o 19, będzie okazja do przedstawienia premierowi, jak wyglądają śledztwa dot. Orlenu

– Spotkanie [z Donaldem Tuskiem] jest zaplanowane o 19, będziemy razem z ministrem Bodnarem, bardzo dobrze, że takie spotkanie mamy, bo będzie to okazja do przedstawienia premierowi, jak wygląda sześć śledztw, które dotyczą Orlenu i jak prokurator generalny i ja widzimy tę sprawę – powiedział Tomasz Siemoniak w rozmowie z Agatą Adamek w „Jeden na jeden” TVN24.

Siemoniak: Na miejscu Obajtka byłbym tu na miejscu do dyspozycji prokuratury

– Na miejscu prezesa Obajtka byłbym tu na miejscu do dyspozycji prokuratury, bo tak jak powiedziałem, jest sześć śledztw, CBA, ABW wykonało całe mnóstwo czynności, przeszukano siedziby Orlenu w ostatnich miesiącach w Płocku, w Warszawie, jest kilka tysięcy różnych materiałów, nośników, dokumentów i te wszystkie sprawy wyglądają bardzo poważnie – powiedział Tomasz Siemoniak w TVN24.

– Panie prezesie Obajtek, ma pan spore problemy wynikające z tego, w jaki sposób pan, Orlen przez pańskie rządy traktował różne sprawy. […] Nie rozumiem, co ma na myśli, mówiąc o jakimś piekle, przecież nikt nie uwierzy w to, że zmuszano Daniela Obajtka do tego, żeby był prezesem Orlenu, więc to są takie dziwaczne wypowiedzi kogoś, kto zaczyna rozumieć, że sprawiedliwość będzie go powoli dopadała – kontynuował.

Siemoniak: Wydaje mi się, że Obajtek stał się kimś w rodzaju oligarchy kontrolującego swoją partię

– To nie jest tylko kwestia samego prezesa Obajtka, to jest kwestia premiera, wicepremiera, ministerstwa aktywów państwowych, prezesa Kaczyńskiego, dlaczego oni pozwalali na coś takiego, w sytuacji, gdy służby krzyczały w rozmaitych sprawach, co najmniej dwóch, które znamy – powiedział Tomasz Siemoniak w TVN24.

– Miał taką pozycję Obajtek, do tego stopnia myślę, kontrolował PiS, wysyłał Orlen do wszystkiego, co się dało, do klubów sportowych, na pikniki, Orlen stał się taką firmą, która finansowała wszystko, co się da […] wydaje mi się, że Obajtek doprowadził do takiej sytuacji, że stał się takim kimś w rodzaju oligarchy kontrolującego swoją partię – kontynuował.

Siemoniak o Pegasusie: Na pewno z tą sprawą jest związane całe mnóstwo osób z PiS-u, jako sprawcy i jako inwigilowani

– Na pewno z tą sprawą [Pegasusa] jest związane całe mnóstwo osób z PiS-u, i jako sprawcy czy przyczyniający się do tego i też jako osoby, które były inwigilowane. W jakiej sekwencji prokuratura będzie te osoby wzywała, to jest zupełnie inna sprawa – powiedział Tomasz Siemoniak w TVN24.

– Tak [co najmniej kilka osób z PiS może spodziewać się listu z prokuratury]. […] To są znaczące osoby, to nie są radni PiS-u, raczej osoby takie, które są publicznie znane – kontynuował.

Szczerba: Mam nadzieję, że prokuratura pracuje nad zarzutami wobec Obajtka, powinna co najmniej wszcząć śledztwo ws. szwajcarskiej spółki Orlenu

– Prawdopodobnie, mam nadzieję, że w tej chwili prokuratura pracuje nad zarzutami wobec Daniela Obajtka a co najmniej powinna wszcząć śledztwo w sprawie doniesień medialnych, o których przecież wszyscy wiemy, dot. szwajcarskiej spółki Orlenu, no która wydaje się, że uczestniczyła w jakimś gigantycznym przekręcie, jakim było wyprowadzenie środków spółki w formie zaliczki – stwierdził Michał Szczerba w RMF FM.

Szczerba: Obajtek powinien usłyszeć nie tylko zarzuty karne, ale przepadek majątku

– Myśmy obiecali Polakom nie tylko odpowiedzialność karną i Trybunał Stanu dla tych, którzy łamali konstytucję, ustawy, ale również uważam, że instrumentem, który powinny wykorzystywać prokuratura, ale w szczególności nowe organy spółek, jest odpowiedzialność majątkowa. Odpowiedzialność majątkowa wynikająca z kodeksu spółek handlowych, odpowiedzialność zarządu za podejmowane decyzje i Obajtek nie powinien tylko usłyszeć w mojej opinii zarzuty karne, zarzuty za niedopełnienie obowiązków, ale przepadek majątku – powiedział Michał Szczerba w RMF FM.

Szczerba: Raport komisji ds. afery wizowej będzie dowieziony przed wyborami do PE

– Ten raport [komisji] będzie bardzo porządnym, ponieważ my w ramach naszej komisji prowadzimy współpracę w ramach sześciorga posłów koalicji 15 października. Mamy wybitnych doradców, którzy nad tymi dokumentami już pracują, więc jest praca na dokumentach, jest praca oczywiście na protokołach z przesłuchań i przewidzieliśmy 6 czy 7 posiedzeń w maju i to w pełni wyczerpuje te potrzeby, które mamy – stwierdził Michał Szczerba w RMF FM.

– Jednocześnie wtedy, kiedy pracuje komisja śledcza, równolegle pracuje Najwyższa Izba Kontroli, na dniach będzie raport NIK-u w sprawie nieprawidłowości w MSZ-cie dot. polityki wizowej i funkcjonowania urzędów konsularnych i tych nielegalnych bezprawnych wpływów Wawrzyka oraz Centrum Decyzji Wizowych, ale również jest przygotowana, i o tym informował minister Sikorski, biała księga MSZ, czyli te działania są już w tej chwili wdrażane – kontynuował.

– Chcę powiedzieć bardzo wprost – cały temat komisji śledczej ds. afery wizowej będzie dowieziony do czasów zakończenia tej kampanii i wyborów do Parlamentu Europejskiego, każda sprawa, której się podejmuję, doprowadzam ją do końca i moje kandydowanie do PE tu nic nie zmienia – zaznaczył.