Szymon Hołownia twardo ws. Glapińskiego. “Nie wykonam postanowienia Julii Przyłębskiej”

– Nie wykonam postanowienia, które otrzymaliśmy od Trybunału Konstytucyjnego w sprawie postawienia przed Trybunałem Stanu prezesa Narodowego Banku Polskiego – przekazł w środę Marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

Trybunał Konstytucyjny uznał, że polskie przepisy w zakresie pociągnięcia prezesa Narodowego Banku Polskiego do odpowiedzialności przed Trybunałem Stanu są niezgodne z konstytucją. – Wpłynął do mnie odpis postawienia TK z 17 kwietnia. Postawienia “mrożącego”, które nazywa się samo zabezpieczającym, którego konkluzja jest następująca: ani Marszałek Sejmu, ani Sejm, ani żadna z komisji, ani nikt w tym budynku, nie ma prawa dotykać się, zajmować się i czegokolwiek robić z wnioskiem o Trybunał Stanu dla Adama Glapińskiego – relacjonuje Hołownia.

Hołownia: Nie wykonam postanowienia Julii Przyłębskiej

– Dlaczego? Ponieważ jest to surowo zakazane przez Trybunał Konstytucyjny Julii Przyłębskiej. Dlaczego? Bo Trybunał tego zakazuje – mówił dalej. Marszałek Sejmu Szymon Hołownia poinformował jednak, że nie zamierza uznawać tej decyzji. – Wykonaliśmy bardzo intensywne analizy prawne i chcę z całą mocą stwierdzić, że Trybunał Konstytucyjny, wydając to postanowienie, w sposób oczywisty przekroczył swoje uprawnienia – tłumaczył. Dodawał, że “nie wyobraża sobie sytuacji, by ktoś wchodził w kompetencje i konstytucyjne uprawnienia Sejmu”.

– Nie wykonam postanowienia Julii Przyłębskiej, nadal będziemy procedować wniosek ws. Trybunału Stanu dla Adama Glapińskiego – podkreślał Hołownia. Oznacza to, że cała procedura jest nadal aktualna, a wniosek podpisany przez ponad 190 posłów rządzącej koalicji trafi w czwartek do sejmowej komisji odpowiedzialności konstytucyjnej.

Za co Adam Glapiński ma stanąć przed Trybunałem Stanu?

Przypomnijmy, że wnioskodawcy zarzucają prof. Adamowi Glapińskiemu naruszenie konstytucji i ustaw w związku z zajmowanym stanowiskiem. Wniosek zawiera osiem głównych zarzutów. Wśród nich między innymi “pośrednie sfinansowanie przez NBP deficytu budżetowego w łącznej kwocie 144 miliardów złotych, bez upoważnienia Rady Polityki Pieniężnej” czy uchybienie nakazowi apolityczności prezesa NBP. Wszystkie zarzuty opisaliśmy w tym artykule.

Uchwałę o pociągnięciu do odpowiedzialności przed TS Sejm podejmuje bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Konsekwencją przyjęcia wniosku będzie zawieszenie wykonywania obowiązków prezesa NBP przez Adama Glapińskiego.

https://twitter.com/PabloMoralesPL/status/1783073404335329463