Burza po filmie podkomisji smoleńskiej Macierewicza w TVP. “Podłość”, “To oficjalne stanowisko Polski?”

– Jak można było dzisiaj wypuścić film, zajawiając go krzykiem ofiar z pokładu samolotu? Jak można zrobić to tym wszystkim, którzy to przeżyli? To jest podłość – powiedziała w rozmowie z Polsat News posłanka Barbara Nowacka. To reakcja na wyemitowany w TVP film z wynikami prac podkomisji ds. katastrofy smoleńskiej. Pojawiły się też pytania o to, czy twierdzenia zawarte w filmie są oficjalnym stanowiskiem rządu.

 

W sobotę na antenie TVP1 został wyemitowany “Film z wynikami prac podkomisji ds. katastrofy smoleńskiej”. O emisję materiału apelował do prezesa TVP Jacka Kurskiego były szef MON i szef podkomisji smoleńskiej Antoni Macierewicz.

Film o pracach podkomisji smoleńskiej, który tego samego dnia wyemitowała TV Republika, nie jest niczym nowym. Materiał był pokazywany m.in. podczas jednego z ubiegłorocznych posiedzeń sejmowej komisji obrony narodowej. Jest również dostępny w sieci.

Film podkomisji smoleńskiejZapowiadany przez Macierewicza film o pracach podkomisji to powtórka

W materiale, który w sobotę mogli zobaczyć widzowie TVP, powtórzono twierdzenia o tym, że do katastrofy samolotu Tu-154M doprowadzić miał wybuch na skrzydle i w kadłubie maszyny. Według podkomisji Macierewicza do tragedii przyczynić się miało również celowe działanie rosyjskich kontrolerów lotu.

Komentarze po emisji filmu Macierewicza. “Czy premier Mateusz Morawiecki potwierdzi, że to oficjalne stanowisko Polski?”

Choć argumenty lansowane przez podkomisję Macierewicza były już znane od dawna, emisja filmu w 11. rocznicę katastrofy smoleńskiej nie pozostała bez echa. Do materiału odnieśli się w mediach społecznościowych politycy i dziennikarze.

“Ten propagandowy film powstał za publiczne pieniądze. Przy wadze zarzutów – absurdalnych, ale przecież stawianych przez państwową instytucję – jaka będzie reakcja premiera, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ministerstwa Obrony Narodowej i prokuratury? Czy premier Mateusz Morawiecki potwierdzi, że to oficjalne stanowisko Polski? Czy uda, że nie widział?” – zapytał na Twitterze Maciej Lasek, poseł KO i były przewodniczący Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych.

“Nie było wybuchu. Był natomiast brak reakcji załogi na komendy PULL-UP, zejście poniżej minimalnej wysokości, przy widzialności 5x mniejszej niż dopuszczalna i spóźniona próba odejścia na drugi krąg. Cała seria śmiertelnych błędów zapisana w rejestratorach. To są fakty” – dodał w innym wpisie Lasek, który zasiadał też w komisji Jerzego Millera.

“Przedstawianie ‘raportu’ podkomisji smoleńskiej Macierewicza w formie fabularyzowanego reportażu telewizyjnego obraża powagę Państwa Polskiego. Raport ma być pisemny i zatwierdzony przez ministra obrony narodowej. Inaczej jest wart tyle co dobranocka. Niepojęte, na co się pozwala” – ocenił Tomasz Siemoniak, poseł KO i były szef MON.

“No dobrze. Państwowa telewizja opublikowała oficjalny materiał państwowej instytucji, w którym wprost podano, że rosyjskie specsłużby wysadziły samolot z polskim prezydentem. I co teraz? Prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki przechodzą nad tym do porządku dziennego, czy coś robią?” – napisał na Twitterze Krzysztof Berenda, dziennikarz RMF FM.

Zdaniem Andrzeja Stankiewicza, dziennikarza Onetu, w filmie Macierewicza “wszystko jest dobrane i pokazane tak, żeby potwierdzać zamachową wersję […] i to podlaną politycznym sosem”. Stankiewicz zauważył też, że w materiale autorstwa podkomisji umieszczono krzyki ofiar. “Zrobił dokładnie tak, jak krytykowany przez niego rosyjski komitet lotniczy MAK. Do tej pory żadna polska instytucja nie zdecydowała się zaprezentować publicznie tego nagrania z cierpienia i śmierci pasażerów” – podkreślił dziennikarz.

– Jak można było dzisiaj wypuścić film, zajawiając go krzykiem ofiar z pokładu samolotu? Jak można zrobić to tym wszystkim, którzy to przeżyli? To jest podłość – powiedziała w rozmowie z Polsat News Barbara Nowacka (KO), która w katastrofie z 10 kwietnia 2010 r. straciła matkę, Izabelę Jarugę-Nowacką.

Z kolei Jadwiga Gosiewska, matka Przemysława Gosiewskiego, który również był na pokładzie samolotu do Smoleńska, stwierdziła jeszcze przed emisją filmu, że “należałoby zmienić przewodniczącego” podkomisji smoleńskiej. – Przemko mój zasłużył sobie na to, żeby przyczyna jego śmierci była wyjaśniona – podkreśliła Gosiewska w rozmowie z Polsat News. Rodzice zmarłego polityka uważają, że wyjaśnieniem przyczyn katastrofy powinni zająć się międzynarodowi śledczy.

Jakie były przyczyny katastrofy smoleńskiej? Zbadała to komisja Millera

Specjaliści zajmujący się badaniem katastrof lotniczych od lat podkreślają, że członkowie podkomisji Antoniego Macierewicza nie mają wystarczających kompetencji, a rzeczywiste przyczyny tragedii już zostały wyjaśnione.

Państwowa komisja (tzw. komisja Millera) ustaliła, że do katastrofy przyczynił się szereg okoliczności, w tym złamanie procedur bezpieczeństwa. Bezpośrednią jej przyczyną było zejście poniżej minimalnej wysokości zniżania (100 metrów), przy nadmiernej prędkości opadania, w warunkach atmosferycznych uniemożliwiających wzrokowy kontakt z ziemią. Rozpoczęcie procedury odejścia na drugi krąg – przerwanego lądowania w sytuacji, kiedy wiadomo, że lądowanie może zakończyć się niepowodzeniem – było spóźnione.

Jarosław Kaczyński i Antoni MacierewiczOnet: PiS chce skończyć ze “smoleńską aktywnością” Macierewicza

Według ekspertów z komisji Millera właśnie złamanie procedur bezpieczeństwa przez pilotów tupolewa doprowadziło do zderzenia z feralną brzozą, którego skutkiem było oderwanie fragmentu lewego skrzydła wraz z lotką, a w konsekwencji do utraty sterowności samolotu, przechyłu i zderzenia z ziemią.

W katastrofie 10 kwietnia 2010 roku pod Smoleńskiem zginęło 96 osób – cała załoga Tu-154 oraz lecąca do Katynia polska delegacja z prezydentem Lechem Kaczyńskim na czele.

 

gazeta.pl

 

Macierewicz ma film smoleński, nie ma raportu

Agnieszka Kublik, 

 

Jarosław Kaczyński i Antoni Macierewicz

 

– Straszliwa siła wybuchu zabiła polską elitę narodową, nie ma wątpliwości, że musiało dojść do eksplozji – to konkluzja tzw. filmowego załącznika do raportu smoleńskiej podkomisji Antoniego Macierewicza. W sobotę w południe pokazała go TV Republika, a na wieczór jest zaplanowana emisja w TVP

 

Ten tzw. filmowy załącznik to nic nowego, w lipcu zeszłego roku Macierewicz zaprezentował go na posiedzeniu sejmowej komisji obrony. Film ma ponad godzinę i jest omówieniem symulacji przygotowanych przez podkomisję, które mają być „naukową weryfikacją publicystycznych tez raportu Millera i rosyjskiego MAK”.

Podkomisja przede wszystkim podważa raport rządowej komisji Jerzego Millera z 2011 r., że do tragedii doszło, bo samolot leciał za nisko, za szybko, w gęstej mgle, bez widoczności z ziemią, na wysokości prawie 7 m lewe skrzydło uderzyło w brzozę, samolot zaczął się obracać i runął kołami do góry.

Podkomisja twierdzi, że samolot nie mógł zawadzić o brzozę („hipotetyczne uderzenie w brzozę”), a gdyby nawet tupolew stracił skrzydło, toby to nie doprowadziło do upadku. Stąd wniosek, że do eksplozji doszło, gdy samolot był w powietrzu i zanim dotarł nad brzozę.

Podkomisja powtarza tu swoją starą tezę, że były dwa wybuchy: na lewym skrzydle i w centropłacie, blisko salonki. Dowodem ma być rodzaj zniszczeń, rozmieszczenie szczątków samolotu i obrażenia ofiar.

Podkomisja wiele razy zarzucała komisji Millera, że nie zajmowała się “rzeczywistym badaniem tragedii smoleńskiej” .

Maciej Lasek, członek komisji Millera, dziś poseł PO przypomina, że w podkomisji Macierewicza nie zasiadają eksperci od badania lotniczych katastrof. – Pan Macierewicz powołał do podkomisji smoleńskiej amatorów bez doświadczenia w badaniu wypadków lotniczych, bo prawdziwi specjaliści, których próbował zwerbować, mimo stosowania wobec nich różnych form nacisku, odmówili w niej udziału – mówi Lasek – i tak z powodu braku specjalistów Macierewicz powierzył np. kierownictwo zespołu technicznego podkomisji specjaliście od wytrzymałości konstrukcji betonowych, a kierowanie zespołem pilotażowym – architektowi.

Lasek przypomina, że podkomisja nie pojechała do Smoleńska, gdzie znajduje się wrak Tu-154M, ani do Moskwy, gdzie mogłaby zrobić własne kopie zapisów z rejestratorów samolotu.

– To pierwsze na świecie badanie wirtualne katastrofy, bez badania wraku, czarnych skrzynek – podkreśla.

No i przede wszystkim podkomisja do tej pory, po ponad 5 latach pracy, nie pokazała ostatecznego raportu. – Pokażcie raport, a nie film. Podobno jest gotowy, ale nie wszyscy członkowie podkomisji chcą się pod nim podpisać – mówi Lasek. – Nasz raport był gotowy latem 2011 r. i podpisali się pod nim wszyscy członkowie komisji Millera. Nikt nie wycofał się z ani jednego zdania. MON wprowadził w życie nasze zalecenia, które były efektem ustalenia przyczyn, jak do tej katastrofy doszło.

Wcześniej TVP planowała pokazać w 11. rocznicę katastrofy smoleńskiej dokument Ewy Stankiewicz. Już w styczniu film spadł z anteny. Stankiewicz twierdzi, że po interwencji samego Macierewicza, który miał go zablokować, bo Stankiewicz go atakuje za brak wyników.

W ostatni czwartek TVP poinformowała – w głównym wydaniu „Wiadomości” w TVP 1 – że Macierewicz listownie poprosił szefa TVP Jacka Kurskiego, by 10 kwietnia wyemitował filmowy załącznik przygotowany przez jego podkomisję. I Kurski się do tej prośby przychylił.

TVP planuje pokaz filmu Stankiewicz 18 kwietnia.

 

wyborcza.pl

 

Onet: PiS chce skończyć ze “smoleńską aktywnością” Macierewicza. Film o pracach podkomisji to pożegnanie

 

Film o pracach podkomisji smoleńskiej wyemitowany w sobotę w TVP1 “ma być ostatnim raportem smoleńskim” Antoniego Macierewicza – informuje Onet.pl. Z ustaleń dziennikarza portalu Andrzeja Stankiewicza wynika, że “władze PiS po raz ostatni pozwoliły mu obsadzić się w roli smoleńskiego bohatera”.

 

W sobotę na antenie TVP1 został wyemitowany “Film z wynikami prac podkomisji ds. katastrofy smoleńskiej”. O emisję materiału apelował do prezesa TVP Jacka Kurskiego były szef MON i szef podkomisji smoleńskiej Antoni Macierewicz.

 

 

Tymczasem w “Stanie zagrożenia” znajduje się krytyka działań podejmowanych w kontekście katastrofy przez Macierewicza w ostatnich latach.

Antoni Macierewicz“Czara się przelała”. W podkomisji wojna, a rodziny wściekłe na Macierewicza

Ewa Stankiewicz podała w piątek, że film nie zostanie jednak wyemitowany. “Piąty raz spadł z anteny na wniosek Antoniego Macierewicza. Zobaczycie komunikat medialny, nie zobaczycie raportu końcowego ani zarzutów prokuratorskich. Ma być cisza nad trumną” – skomentowała autorka “Stanu zagrożenia” na Twitterze. I rzeczywiście – film nie widnieje w ramówce TVP1 w dniu 18 kwietnia.

Onet.pl podał, że wcześniejsze emisje były wstrzymywane, bo film miał nie przypaść do gustu również prezesowi PiS Jarosławowi Kacyńskiemu. Polityk miał być zdania, że produkcja nie wnosi niczego nowego.

Jakie były przyczyny katastrofy smoleńskiej?

Specjaliści zajmujący się badaniem katastrof lotniczych od lat podkreślają, że członkowie podkomisji Antoniego Macierewicza nie mają wystarczających kompetencji, a rzeczywiste przyczyny tragedii już zostały wyjaśnione.

Dr Maciej LasekMaciej Lasek: jeśli nie będziemy prostować teorii Macierewicza, to Smoleńsk się powtórzy

Państwowa komisja (tzw. komisja Millera) ustaliła, że do katastrofy przyczynił się szereg okoliczności, w tym złamanie procedur bezpieczeństwa. Bezpośrednią jej przyczyną było zejście poniżej minimalnej wysokości zniżania (100 metrów), przy nadmiernej prędkości opadania, w warunkach atmosferycznych uniemożliwiających wzrokowy kontakt z ziemią. Rozpoczęcie procedury odejścia na drugi krąg – przerwanego lądowania w sytuacji, kiedy wiadomo, że lądowanie może zakończyć się niepowodzeniem – było spóźnione.

Według ekspertów z komisji Millera właśnie złamanie procedur bezpieczeństwa przez pilotów tupolewa doprowadziło do zderzenia z feralną brzozą, którego skutkiem było oderwanie fragmentu lewego skrzydła wraz z lotką, a w konsekwencji do utraty sterowności samolotu, przechyłu i zderzenia z ziemią.

W katastrofie 10 kwietnia 2010 roku pod Smoleńskiem zginęło 96 osób – cała załoga Tu-154 oraz lecąca do Katynia polska delegacja z prezydentem Lecham Kaczyńskim na czele.

 

gazeta.pl