Kosiniak-Kamysz o postępowaniu wobec Kamińskiego i Wąsika w Sejmie: Marszałek Hołownia poradzi sobie, nie potrzebuje podpowiedzi

– Z momentem wydania orzeczenia przez Sąd Okręgowy doszło do wygaszenia mandatów i zakończenia kadencji w tej kadencji dla panów Kamińskiego i Wąsika – powiedział Władysław Kosiniak-Kamysz w „Rozmowie Piaseckiego” TVN24.

– Poradzi sobie [Szymon Hołownia] z tą sytuacją, nie potrzebuje tutaj podpowiedzi, wie, jak się ma zachować, ma się zachować przyzwoicie, normalnie i skutecznie – kontynuował, pytany, jaką taktykę ws. Kamińskiego i Wąsika podpowiadałby Hołowni.

Kosiniak-Kamysz o Kamińskim i Wąsiku: Nie mogą brać udziału w obradach, wchodzić na salę plenarną, głosować

– Powinni [Kamiński i Wąsik] mieć legitymacje byłych posłów, jak ją sobie wyrobią, to potwierdzą, że są byłymi posłami, wtedy oczywiście na galerii […] nie mogą brać udziału w obradach, nie mogą wchodzić na salę plenarną, nie mogą głosować, to są zasady jasne i oczywiste – powiedział Władysław Kosiniak-Kamysz w TVN24.

Kosiniak-Kamysz: Trzeba zmienić Konstytucję, choćby w obszarze TK. Wierzę, że znajdą się posłowie PiS chętni do zmian

– Trzeba zmienić w niektórych obszarach Konstytucję, choćby Trybunał Konstytucyjny – powiedział Władysław Kosiniak-Kamysz w TVN24.

– Z tymi [zmienię Konstytucję], którzy będą to chcieli zrobić. Musi być [co najmniej 40 chętnych posłów PiS] i wierzę, że w tej kadencji się znajdą. […] Wierzę, że tacy się znajdą, bo pogłębiający się chaos prawny będzie też szkodził, a może przede wszystkim będzie szkodził tym, którzy ten chaos stworzyli – kontynuował.

– Jak PiS odrzuci tę propozycję, to jego odpowiedzialność będzie jeszcze większa […]. Nowy rozdział o Trybunale Konstytucyjnym [będzie w propozycji zmiany Konstytucji] […] wybór inną większością, myślę, że 3/5 – mówił dalej.

Kołodziejczak: Wąsik i Kamiński powinni być rozliczeni za to, co robili przez ostatnie 8 lat

– Ja się nad tym nie zastanawiam, ale zapewne przyjdą [Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik do Sejmu] i tutaj marszałek Hołownia musi podjąć odpowiednie kroki. To gestia marszałka, dzisiaj zajmuję się całkiem innymi tematami. Niech każdy zajmuje się swoimi jak najlepiej potrafi. Dla mnie priorytetem dzisiaj jest rolnictwo, bezpieczeństwo żywnościowe. Jest od tego marszałek, Straż Marszałkowska, żeby wykonywać polecenia marszałka. Ja tylko powiem, że ci ludzie, Wąsik i Kamiński, powinni być rozliczeni za to, co robili przez ostatnie 8 lat – stwierdził Michał Kołodziejczak w rozmowie z Bogdanem Rymanowskim w Radiu Zet.

Kosiniak-Kamysz: W Szwecji mówią „trzeba się przygotowywać na wojnę”, ta sama świadomość musi być w Polsce

– Myślę o tym codziennie, powiem szczerze, że musimy być gotowi na każdy scenariusz, również ten najgorszy. Pewnie gdyby nie wojna na Ukrainie, trudniej by nam się wpisywało takie scenariusze w ogóle w pytanie, nie w odpowiedzi. Niewyobrażalne one były tak naprawdę w sprawie Ukrainy do dnia wybuchu [wojny], większość w Europie, na świecie i myślę na Ukrainie, łącznie z najważniejszymi politykami ukraińskimi, nawet jak już wojska rosyjskie stały przy granicy, nie wierzyli, że jutro nastąpi inwazja. Z tego trzeba wyciągnąć lekcję – powiedział Władysław Kosiniak-Kamysz w TVN24.

– Ta świadomość na wschodniej flance NATO, w krajach nadbałtyckich, ale również np. w Szwecji, w której jasno i wyraźnie mówią „trzeba się przygotowywać na wojnę”, ta sama świadomość musi być w Polsce. Dlatego tak ważne są trzy rzeczy, o których mówimy od samego początku: wspólnota narodowa, siła w sojuszach, armia po transformacji, po modernizacji, dobrze funkcjonująca, ale np. też zaangażowanie obywateli, obrona cywilna – kontynuował.

Kołodziejczak: Zielony Ład to się równa czarny sen dla Polski

– Zielony Ład to się równa czarny sen dla Polski. To jest coś, co nie powinno wchodzić w życie w Polsce, na pewno nie w takim układzie, jak dzisiaj mówimy i tutaj rolnicy mają 100% racji. Nie wyobrażam sobie dzisiaj, żeby Polacy chociaż o połowę zmniejszyli ilość substancji aktywnych, kiedy Holendrzy używają 4 razy więcej i my też mamy o połowę i oni o połowę – stwierdził Michał Kołodziejczak w Radiu Zet.

Kołodziejczak: Jestem ciągle po tej samej stronie

– Jestem ciągle po tej samej stronie. Jestem po stronie normalnego rolnictwa, normalnej produkcji żywności w Polsce, po tej stronie, po której dzisiaj stoją polscy rolnicy – stwierdził Michał Kołodziejczak w Radiu Zet.

Kołodziejczak: Tusk nie zrobi nic wbrew rolnikom

– Tusk nie zrobi nic wbrew rolnikom. Stanowisko rządu jest jasne, byłem na posiedzeniu rządu, gdy premier Tusk jasno powiedział: stanowisko Polski będzie stanowcze i nie będziemy robić w tej gestii żadnych ustępstw – stwierdził Michał Kołodziejczak w Radiu Zet.

Kołodziejczak: Kowalski nie wprowadził niektórych dyrektyw, a na pewno jednej bardzo istotnej. Niektóre środki z UE mogą być wstrzymane

– W Ministerstwie Rolnictwa nie zostały wprowadzone niektóre dyrektywy, które są bardzo istotne, jeżeli chodzi też o obecność Polski w UE. Nie mogę mówić o szczegółach, ale odpowiadają za to właśnie ci, którzy głośno krzyczyli na korytarzach sejmowych, kiedy AgroUnia weszła do Sejmu i za to grozi Kodeks karny, za niewypełnienie obowiązków służbowych. Z informacji, które posiadam, wynika że Janusz Kowalski nie wprowadził niektórych dyrektyw, a na pewno jednej bardzo istotnej – stwierdził Michał Kołodziejczak w Radiu Zet.

– Dotyczy to tego, że dzisiaj niektóre środki z UE mogą być wstrzymane do Polski, bo nie została wprowadzona odpowiednia dyrektywa – mówił dalej.

Kołodziejczak: Duda powinien zaprosić rodzinę Leppera

– Zwrócę się do prezydenta Dudy, bo on też zwrócił się do rodziny Andrzeja Leppera. Czy oni przypadkiem nie potrzebują pomocy, bo działania Kamińskiego i Wąsika doprowadziły tę rodzinę do bardzo trudnej sytuacji. Tak, prezydent Duda powinien zaprosić rodziną Andrzeja Leppera do siebie, do Pałacu, żeby pokazać bezstronność i pełną neutralność – stwierdził Michał Kołodziejczak w Radiu Zet.

Hołownia: Będzie dużo emocji, nie będzie obstrukcji

– Myślę, że będzie dużo emocji, natomiast nie będzie obstrukcji. Takie mam przewidywania – stwierdził Szymon Hołownia w rozmowie z dziennikarzami w Sejmie.

Hołownia: Kamiński i Wąsik mogą wejść na teren Sejmu, nie mogą do sali obrad

– Na teren Sejmu mogą wejść [Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik], natomiast nie mogą wejść do sali obrad, bo to miejsce, które przynależy posłom i mam nadzieję, że ta odrębność izby poselskiej zostanie również przez przedstawicieli władzy wykonawczej dzisiaj uszanowana – stwierdził Szymon Hołownia w rozmowie z dziennikarzami w Sejmie.

Sasin: Dzisiaj wymiana przywództwa w PiS byłaby czymś niezwykle nierozsądnym

– Trudno mi sobie wyobrazić taką sytuację, w momencie, w którym jesteśmy dzisiaj. Ja rozumiem, że inna sytuacja byłaby, gdyby demokracja w Polsce normalnie funkcjonowała […] to, że my przegraliśmy wybory i rządzi kto inny, to nie oznacza, że prawo nie obowiązuje w Polsce […] demokracja zafunkcjonowała rzeczywiście przy wyborach, natomiast po wyborach przestała funkcjonować. […] Dzisiaj jakby musimy się skupić na obronie demokracji w Polsce, na sprzeciwieniu się temu, co robią rządzący, a nie możemy zajmować się sprawami wewnętrznymi, a szczególnie w takiej sytuacji wymiana przywództwa byłaby czymś niezwykle nierozsądnym. Ja na pewno będę i należę do tych, którzy będą do tego [pozostania na stanowisku prezesa PiS] pana prezesa przekonywać – powiedział Jacek Sasin w Radiu Plus.

Kaczyński: Potrzebne są wybory. Mamy sytuację nadzwyczajną

– Sądzę, że prawdziwym wyjściem jest okres przejściowy, oczywiście z nowym rządem i następnie wybory. Inaczej tego się nie da rozwiązać. Z tym że powinien być jakiś okres przejściowy. Mamy sytuację nadzwyczajną, Konstytucja przestała praktycznie obowiązywać. W związku z tym można zastosować różne metody. Po prostu jest łamana – stwierdził Jarosław Kaczyński w rozmowie z dziennikarzami w Sejmie.

Tusk: Kaczyński nie znalazł minuty, żeby wysłuchać, na czym polega los ludzi tak ciężko poszkodowanych. Natomiast macie zawsze czas, żeby przestępców wynosić na wyżyny

– Zawsze to powtarzałem i dzisiaj chcę to powtórzyć. To wy jesteście najsilniejsi. Chcę w ogóle powiedzieć, że ten dzień jest dla mnie jakoś szczególnie symboliczny. Nie chciałem na to zwracać uwagi, ale tak nieszczęśliwie się składa, że siedzę blisko prezesa Kaczyńskiego, w linii prostej pewnie z 1,5 metra i czasami słyszę, co mówi. Kiedy przemawiał minister Kołodziejczak i zwrócił się do prezesa Kaczyńskiego per „panie Kaczyński”, pan prezes Kaczyński odpowiedział mu „ty gówniarzu” – stwierdził Donald Tusk w Sejmie.

– Mówię o tym dlatego, że pół godziny później, kiedy wyszła na tę mównicę przedstawicielka tysięcy rodzin, które zbierały z takim trudem podpisy pod ustawą, która ma pomóc, ulżyć tym najbardziej poszkodowanym, to nawet nie znalazł minuty czasu, żeby wysłuchać, na czym polega los ludzi tak ciężko poszkodowanych przez okoliczności, ludzi najbardziej szlachetnych, bo walczących w imieniu najsłabszych. Natomiast macie zawsze czas, żeby przestępców skazanych prawomocnym wyrokiem wynosić na jakieś wyżyny – mówił dalej.

Tusk: Nikt nie ma prawa ubiegać się o władzę, dla kogo oponent polityczny to gówniarz, a dla kogo niepełnosprawni są niewarci nawet minuty uwagi

– Poszliśmy do wyborów i powiem wam tylko dlatego warto iść do wyborów, iść po władzę, żeby ci ludzie, rodzice i opiekunowie niepełnosprawnych dożyli tego momentu, kiedy widzą, że władza jest po to, żeby o nich zadbać i nikt nie ma prawa ubiegać się o władzę, dla kogo oponent polityczny to gówniarz, a dla kogo rodzice i niepełnosprawni i rodzice niepełnosprawnych są niewarci nawet minuty uwagi. Tego dnia widać najwyraźniej, jak tylko można, że nie zasłużyliście nawet na jeden dzień władzy, że zrujnowaliście ten kraj właśnie dlatego, że tak traktujecie niepełnosprawnych, ich opiekunów, oponentów, przestępców, co zobaczyła cała Polska w ostatnich kilku dniach – stwierdził Donald Tusk w Sejmie.

Tusk: Kaczyński odwrócił się od was plecami. Będziemy ciężko i pilnie pracować nad tym, żeby ta ustawa jak najszybciej stała się faktem

– Jeszcze raz bardzo wam dziękuję i obiecuję, że tak, jak staliśmy przy was wtedy, kiedy władza się od was odwracała plecami, tak jak dzisiaj pan Kaczyński się odwrócił od was plecami, tak będziemy ciężko i pilnie pracować nad tym, żeby ta ustawa, na którą czekaliście, jak najszybciej stała się faktem – stwierdził Donald Tusk w Sejmie.

Tusk: Część środowiska PiS z Kaczyńskim nastawia się na pełną destabilizację państwa

– PiS, a przynajmniej część PiS-u, bo widzę, że nie wszyscy są zachwyceni tą taktyką genialnego stratega, ale nie ulega wątpliwości, że część tego środowiska z prezesem Kaczyńskim nastawia się na pełną destabilizację państwa i szukają różnych pretekstów, żeby państwo nie było na przykład zdolne do pomagania tym ludziom, o których dzisiaj debatujemy, czyli opiekunom i rodzicom niepełnosprawnych – stwierdził Donald Tusk w rozmowie z dziennikarzami w Sejmie.

Tusk: Nie dziwię się, że ludziom niedobrze się robi na widok prezydenta, który obściskuje przęstępców

– Pomijam estetykę tych zdarzeń, ale rzeczywiście nie dziwię się, że ludziom niedobrze się robi na widok prezydenta RP, który obściskuje przęstępców i rzecz ciekawa, bo o tym jakoś mało się mówi. Mówimy o panu Kamińskim i panu Wąsiku, którzy zostali skazani prawomocnym wyrokiem za to, co robili, nadużywając władzy do roku 2015. Prezydent ich ułaskawił po to, żeby mogli robić te same rzeczy – stwierdził Donald Tusk w rozmowie z dziennikarzami w Sejmie.

Tusk: Jeśli ktoś ma w głowie zamach stanu, to chyba raczej Kaczyński

– Jeśli rzeczywiście ktoś ma w głowie zamach stanu, to chyba raczej prezes Kaczyński. My nie musimy się zamachiwać, ponieważ wygraliśmy wybory i legalnie przejęliśmy władzę w Polsce – stwierdził Donald Tusk w rozmowie z dziennikarzami w Sejmie.

Giertych: Kaczyński niech się nie śpieszy do wyborów, bo jakby były nowe wybory, to zdaje się, że uzyskalibyśmy większość konstytucyjną

– Prezes Kaczyński niech się nie śpieszy do wyborów, bo jakby były nowe wybory, to zdaje się, że uzyskalibyśmy większość konstytucyjną, także to jest oczywiście decyzja polityczna, ale nikt nas żadnymi wyborami nie przestraszy, a wybory, zdaje się, są samorządowe, także będzie miał okazję pan prezes Kaczyński się sprawdzić, bo zdaje się, że grozi mu, że we wszystkich sejmikach stracą władzę – powiedział Roman Giertych w rozmowie z dziennikarzami.

Giertych: Nie ma siłowego przejęcia prokuratury. Osoby ogłaszające bunty i rebelie być może powinny mieć sprawy karne

– Nie ma żadnego siłowego przejęcia prokuratury, jest siłowa próba blokady prokuratury przez osoby, które nie chcą się pogodzić z tym, że muszą odejść. Przyszedł nowy szef, to pracownicy muszą się czasem pogodzić z tym, że odchodzą. Ci panowie mają z tym problem i robią histerię, ogłaszają jakieś bunty i rebelie. Moim zdaniem powinni być dyscyplinarnie za to wszystko zwolnieni i być może nawet sprawy karne mieć – powiedział Roman Giertych w rozmowie z dziennikarzami.

Hołownia: Nie spodziewam się zastrzeżeń. To oznacza, że będziemy w stanie powołać komisję ds. Pegasusa na jutrzejszym posiedzeniu

– Tak, PiS zmienił kandydatury, jest czwórka zgłoszonych kandydatów przez PiS. Do 12 jest termin składania zastrzeżeń, ale nie spodziewam się zastrzeżeń, choć zobaczymy jak to będzie. To oznacza, że będziemy w stanie powołać komisję ds. Pegasusa na jutrzejszym posiedzeniu, no chyba, że coś się zmieni – stwierdził Szymon Hołownia podczas wypowiedzi dla mediów.

Kaczyński: Zwrócimy się do UE z oskarżeniem polskich władz o stosowanie tortur, bo decyzja na pewno zapadła na samej górze. To decyzja Tuska

– Sądzę, że dlatego [nie ma Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika w Sejmie], są po prostu w bardzo złym stanie zdrowia na skutek przestępstw, które zostały wobec nich popełnione w trakcie pobytu w więzieniu. No mam [informacje], bo rozmawiałem [z nimi]. Szczególnie z nich czuje się źle, a poza tym zastosowano wobec niego tortury. My oczywiście, bo jest taka instytucja w UE, my się do niej zwrócimy z oskarżeniem polskich władz o stosowanie tortur, bo decyzja na pewno zapadła na samej górze. Jestem przekonany, że to osobista decyzja Tuska i on osobiście powinien za tortury w Polsce odpowiadać – stwierdził Jarosław Kaczyński w rozmowie z dziennikarzami w Sejmie.

– Za to, że bez żadnego powodu człowiekowi, które ma pewne wady, jeżeli chodzi o przegrody nosowe, wprowadzono rurę, co powodowało wielki ból i wiedząc o tym, że on za chwilę wyjdzie z więzienia, została dokonana czynność przymusowego karmienia. To jest tortura i powtarzam, ludzie którzy stosują takie metody, powinni odpowiedzieć za to i to nie jakimiś tak drobnymi karami, tylko wieloletnimi karami więzienia – mówił dalej prezes PiS.

Hołownia o Kamińskim i Wąsiku: Absolutnie nie zmieniam swojego stanowiska

– Jeżeli chodzi o korespondencję z Państwową Komisją Wyborczą, to dzisiaj wyjdzie moja odpowiedź do pana przewodniczącego Marciniaka, w której precyzyjnie opisuje podstawy prawne, na których opieram moje oczekiwanie wskazania kandydatów na obsadzenie mandatu po panu pośle Kamińskim, podkreślając też w ostatnim zdaniu tego pisma, że absolutnie nie zmieniam swojego stanowiska. Jest ono po prostu niezmienne – stwierdził Szymon Hołownia podczas wypowiedzi dla mediów.

Giertych: W przyszłym tygodniu spotkam się z szefem prokuratorii generalnej, aby porozmawiać o możliwości unieważnienia sprzedaży Lotosu

– Sytuacja, w której rząd sprzedał spółkę Lotos, de facto całość tej spółki, a przynajmniej najbardziej istotne aktywa 3, czy 4 miliardy poniżej własnych wycen. A tak naprawdę 5 do 7 miliardów wedle wycen NIK-u, to jest sytuacja bezprecedensowa proszę państwa. Mieliśmy do czynienia z chyba największym skandalem ekonomicznym i pytanie w tej sprawie pojawia się jedno. Dla mnie jest dosyć oczywiste. Kto wziął na boku pieniądze? I to pytanie musi zabrzmieć, musi na to pytanie odpowiedzieć prokuratura. Dlatego dzisiaj apelujemy o podjęcie z urzędu, w związku z tym programem, bo ten program bardzo wiele informacji przedstawia. Z urzędu działań przez prokuratora generalnego i przez prokuratora krajowego. Tak, aby natychmiast rozpoczęło się śledztwo i nastąpiło zabezpieczenie dokumentów w tej sprawie – powiedział Roman Giertych na konferencji prasowej Zespołu ds. rozliczeń PiS.

– Również będziemy apelować i ja chciałbym się spotkać, myślę, że w przyszłym tygodniu się spotkam z szefem prokuratorii generalnej, aby rozważyć możliwość prawną ewentualności unieważnienia tej transakcji – dodał.

Pomaska: Osobami, które są odpowiedzialne za sprzedaż Lotosu są Kaczyński, Sasin, Morawiecki i Obajtek

– Mamy do czynienia z aferą na wielką skalę, z aferą z wielu powodów. Lotos został nie sprzedany tylko wyprzedany i to jest pierwszy fakt, który tak naprawdę potwierdzamy każdego dnia widząc kolejne materiały na temat tej wielkiej afery. Decyzja o sprzedaży, wyprzedaży Lotosu to była decyzja nie merytoryczna, nie gospodarcza, to nie było budowanie polskiego championa jakim miał być Orlen, tylko to była decyzja polityczna i dlatego mamy konkretne osoby, które są odpowiedzialne za podjęcie tej decyzji i za brak nadzoru nad przeprowadzeniem tej wyprzedaży. Po pierwsze Jarosław Kaczyński, po drugie to odpowiedzialność pana ministra Sasina. Po trzecie to odpowiedzialność pana premiera Morawieckiego i po czwarte pan Daniel Obajtek – stwierdziła Agnieszka Pomaska na konferencji prasowej Zespołu ds. rozliczeń PiS.

300

https://twitter.com/AiwlysSteele1/status/1750467931580874789