45 kremlowskich twarzy PIS

maj 23, 2024

Ponieważ partia Prawo i Sprawiedliwość uporczywie próbuje zaprzeczać swoim związkom z ludźmi i sojusznikami Kremla, poniżej publikujemy podstawowe fakty w tej sprawie. Publikujemy 45 faktów, które każdy powinien znać.

 

Antoni Macierewicz

1. Macierewicz, Mikołajski, Biuro Studiów SB
W aktach IPN, w teczce „Chemex” czytamy, że Antoni Macierewicz w latach 80. działał pod ochroną szefa wywiadu PRL Zdzisława Sarewicza i esbeckiego płk Stefana Mikołajskiego, naczelnika w Biurze Studiów SB (elitarna jednostka bezpieki, blisko współpracująca z KGB, lansująca pseudoopozycyjnych liderów).

2. Macierewicz, Luśnia, SB, GRU
W latach 1980-2010 Antoni Macierewicz współpracował z Robertem Luśnią, b. płatnego TW SB „Nonparel” w latach 80., prowadzonego przez esbeka Józefa Nadworskiego, związanego z GRU. Po upadku komunizmu Luśnia został milionerem i sponsorował Macierewicza.

3. Macierewicz, WSI
W latach 2006-2007 Macierewicz zamiast zreformować Wojskowe Służby Informacyjne zlikwidował WSI. Stworzył SWW i SKW, gdzie zatrudnił antyzachodnich fanatyków lub ludzi bez doświadczenia. W macierewiczowskiej komisji ds. weryfikacji WSI działał Leszek Sykulski, obecnie jawny zwolennik Moskwy. W macierewiczowskiej komisji likwidacyjnej ds. WSI działali:
– antyzachodni i antynowoczesny fanatyk religijny, lefebrysta Sławomir Cenckiewicz, który zaczynał karierę polityczną w latach 90. jako działacz prokremlowskiego Ruchu Narodowego;
– antyzachodni i antynowoczesny fanatyk religijny Piotr Woyciechowski, powiązany biznesowo z kolegami Jacka Kotasa, „rosyjskiego łącznika” PiS;
– Tomasz L., później aresztowany jako szpieg Rosji.

4. Macierewicz, „Raport o WSI”, Obuchowa
W latach 2006-2007 Macierewicz jako szef SKW przygotował i opublikował „Raport o WSI” zawierający nazwiska agentów polskiego wywiadu w Rosji/Azji Środkowej. Zdaniem ekspertów raport zagroził życiu agentów. Gdy raport był już gotowy, Macierewicz przekazał go „tłumaczce” Irinie Obuchowej (b. pracownica Intourist, sowieckiej agencji współpracującej z KGB). Zaraz potem raport w wersji rosyjskiej zaczął krążyć w rosyjskojęzycznym internecie. Wcześniej Macierewicz pozwolił pani Obuchowej przebywać w siedzibie SKW, choć nie została sprawdzona przez kontrwywiad.

5. Macierewicz, Golicyn
W 2007 r. Macierewicz w charakterze podręcznika dla kontrwywiadowców kazał opublikować książkę „Nowe kłamstwa w miejsce starych” autorstwa b. KGB-isty Anatolija Golicyna, który za czasów zimnej wojny siał dezinformację w USA. Książka m.in. opluwa „Solidarność” przedstawiając ją jako komunistyczną agenturę.

6. Macierewicz, Kotas, prawo dostępu do tajemnic
W 2007 r. utworzona i kierowana przez Macierewicza SKW przyznała prawo dostępu do tajemnic państwowych słynnemu „rosyjskiemu łącznikowi PiS”, czyli Jackowi Kotasowi (wiceminister obrony w rządzie Jarosława Kaczyńskiego, jak również prezes kluczowych spółek deweloperskiej Grupy Radius, powiązanej z Rosją poprzez swojego współzałożyciela, miliardera Roberta Szustkowskiego, który kierował polskim oddziałem rosyjskiego aferalnego MontażSpecBanku i współpracował z oligarchami Kremla, Andriejem Skoczem i Lwem Kwietnojem). Macierewicz wiedział, że Kotas w wątpliwy sposób próbuje uzyskać dostęp do tajemnic, ale temu nie zapobiegł.

7. Macierewicz, katastrofa smoleńska
Po katastrofie smoleńskiej Macierewicz szerzył teorie spiskowe dotyczące tej tragedii, pozornie antyrosyjskie, ale propagowane przez Kreml i korzystne dla Rosji:
– Putin chce, aby Polska była słaba, a teorie smoleńskie ją osłabiają, bo dzielą naród;
– teorie smoleńskie budzą też nieufność do Zachodu, który nie chce „pomścić na Rosji śmierci naszego prezydenta”;
– teorie smoleńskie przez swój absurd ośmieszają Polskę i pozwalają Putinowi przedstawiać się w roli ofiary szalonych, „rusofobicznych” oszczerstw.

8. Macierewicz, Rohrabacher
W latach 2010-2017 Macierewicz i jego ludzie mimo ostrzeżeń ze strony ambasady RP w USA spotykali się z jawnie prokremlowskim kongresmenem Daną Rohrabacherem, który chwali się przyjaźnią z Putinem i współpracował z lobbystą Rinatem Achmetszynem (b. funkcjonariuszem rosyjskich tajnych służb).
W 2016 r. Rohrabacher wracając z Moskwy do USA zatrzymał się w Warszawie. Spotkał się wtedy z Macierewiczem i Kaczyńskim.

9. Macierewicz, NCSS, Szatkowski, Gaj, Kotas
W 2015 r. minister obrony Macierewicz zatrudnił w MON ekspertów antyzachodniego think tanku NCSS takich jak b. prezes NCSS wiceminister Tomasz SzatkowskiGrzegorz Kwaśniak czy płk Krzysztof Gaj:
– Szatkowski jako zastępca Macierewicza kontaktował się z Rohrabacherem, później został ambasadorem RP przy NATO;
– Kwaśniak mówił publicznie, że „nie wierzy w NATO” i „NATO nas nie obroni”;
– Gaj publicznie popierał działania Putina na Ukrainie nazywając Ukraińców faszystami i „pożogą”, a na Facebooku pisał, że lubi patrzeć na martwych „banderowców”.
Kto po Szatkowskim został prezesem NCSS? „Rosyjski łącznik PiS”, Jacek Kotas. Jako szef NCSS pan Kotas wspierał działania Macierewicza. W jednej ze swych publikacji Kotas chwalił utworzone przez Macierewicza WOT jako formację, która może gromić antyrządowe demonstracje dysponując m.in. bronią półautomatyczną.
10. Macierewicz, CEK NATO
W grudniu 2015 r. Antoni Macierewicz jako świeżo mianowany minister obrony narodowej zarządził bezprawny nocny nalot na biura polsko-słowackiego Centrum Ekspertów Kontrwywiadu NATO w Warszawie. Jak informował gen. Pytel, Macierewicz chciał zdobyć akta śledztwa kontrwywiadowczego, dotyczącego jego związków z Rosją.

11. Macierewicz, zdrada tajemnic
W 2016 r. Macierewicz przemawiając z trybuny sejmowej zdradził sekrety polskiej obrony przeciwlotniczej.

12. Macierewicz, Caracale, Motor Sicz
W 2017 r. Macierewicz zerwał kontrakt na zakup francuski śmigłowców Caracal dla polskiej armii, niemal już sfinalizowany. Wybuchł wtedy skandal, który podważył polityczną, wojskową i biznesową wiarygodność Polski wobec Zachodu. Później Macierewicz zapowiadał współpracę z ukraińskim producentem śmigłowców Motor Sicz. Motor Sicz miała liczne lukratywne związki biznesowe z Rosją. Szef Motor Siczy, milioner Wiaczesław Bohusłajew w 2022 r. został aresztowany przez Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy za współpracę z Kremlem.

13. Macierewicz, Kownacki, Rosja, Piskorski
W walce z francuskimi caracalami Macierewicza wspierał wiceminister Bartosz Kownacki, który próbował publicznie ośmieszać Francuzów jako niecywilizowany naród, który uczył się jeść widelcem od Polaków. Wcześniej, w 2012 r. Kownacki pojechał do Rosji, by uwiarygodniać rosyjskie pseudowybory prezydenckie jako „obserwator zagraniczny”. Przy tej okazji kontaktował się z prokremlowskim działaczem Mateuszem Piskorskim, obecnie oskarżonym o szpiegostwo na rzecz Rosji. Po powrocie Kownacki twierdził publicznie, że niektóre rosyjskie procedury wyborcze są bardziej demokratyczne niż w Polsce.

14. Macierewicz i jego strategia
Macierewicz odrzucił racjonalne plany obrony terytorium Polski, zakładające koncentrację wojsk na naturalnych barierach. Zamiast tego lokował garnizony i inne zasoby armii tuż przy wschodniej granicy, gdzie łatwo mogłyby zostać zniszczone w razie ataku z zaskoczenia.

Mateusz Morawiecki

15. Morawiecki, Misiak, Falenta, afera taśmowa
Zanim PiS doszedł do władzy, Morawiecki przyjaźnił się i utrzymywał powiązania biznesowe z miliarderem Tomaszem Misiakiem, który:
– robił wielkie biznesy w Rosji;
– był zamieszany w aferę taśmową z 2014 r., za którą stała Rosja.
W aktach sądowych czytamy, że Misiak zapoznał Morawieckiego z Markiem Falentą. Przeczy to zeznaniom Morawieckiego, który w 2014 r. powiedział oficerom ABW, że nigdy nie spotkał się z Falentą.

16. Morawiecki, Łukaszenko
W 2016 r. Mateusz Morawiecki jako wicepremier odpowiedzialny za gospodarkę:
– spotkał się w Mińsku ze zbrodniczym białoruskim dyktatorem Łukaszenka;
– rozmawiał z nim, jak eksportować polską żywność do Rosji mimo embarga wprowadzonego przez Kreml.
Kreml:
– wprowadził to embargo w odpowiedzi na zachodnie sankcje;
– strzelił sobie w stopę, gdyż okazało się, że Rosja nie umie się wyżywić bez importu.
Ukraina liczyła na to, że trudności z zaopatrzeniem zmniejszą poparcie Rosjan dla wojny. Dlatego rozmowy Morawieckiego z Łukaszenka były dla Ukraińców jak nóż w plecy.

17. Morawiecki, Le Pen
Pod koniec 2021 r. Morawiecki wiedział o tym, że Putin szykuje najazd na całą Ukrainę. Niemniej zaczął spotykać się z politycznymi agentami i sojusznikami Putina działającymi w UE. W grudniu 2021 r. razem z Kaczyńskim zaprosił ich do Warszawy. Afiszował się wtedy przyjaźnią ze słynną Marine Le Pen, jawnie opłacaną przez bankierów Kremla. Przy tej okazji pani Le Pen ogłosiła publicznie, że Ukraina należy do sfery wpływów Rosji. Mimo to Morawiecki nie przestał jej popierać. Robił wszystko, żeby wygrała wybory prezydenckie we Francji. Atakował publicznie jej kontrkandydata Emanuela Macrona.

18. W następnych latach Morawiecki jeździł na kolejne zjazdy i spotkania sojuszników Putina m.in. do Madrytu i Budapesztu. W Budapeszcie ogłosił, że Bruksela (nie Moskwa) jest najgorszym zagrożeniem dla demokracji w Europie.
Stanisław Karczewski, Białoruś 

19. W 2016 r. marszałek senatu Stanisław Karczewski pojechał na Białoruś, a po powrocie ogłosił, że zbrodniczy dyktator Łukaszenko to „człowiek taki ciepły”.

Ryszard Terlecki

20. Ryszard Terlecki jako wicemarszałek Sejmu w latach 2016-2019 jeździł na Białoruś, gdzie spotykał się z reżimowymi dygnitarzami. Między innymi z Bolesławem Pirsztukiem, jednym z najbardziej prokremlowskich ludzi Łukaszenki. Między innymi, Terlecki rozmawiał z nimi o polskich inwestycjach w gospodarkę zbrodniczej dyktatury. W 2016 r. Ryszard Terlecki udzielił wywiadu głównemu dziennikowi reżimu, który wciąż nazywa się „Sowieckaja Biełorussija” („Sowiecka Białoruś”). Powiedział w nim, że PiS chce, aby Białoruś uczestniczyła w podejmowaniu decyzji w Europie.

Adam Andruszkiewicz

21. Adam Andruszkiewicz wywodzi się z antyzachodniego Ruchu Narodowego. Wszedł do Sejmu w 2015 r. jako poseł Ruchu Kukiz’15 związany z Kornelem Morawieckim, jawnym zwolennikiem Putina. Twierdził wtedy, że Polska powinna współpracować z Rosją i Białorusią.
W następnych latachAndruszkiewicz już jako przedstawiciel PiS jeździł na Białoruś, gdzie spotykał się m.in. z Andriejem Naumowiczem. To dygnitarz reżimu odpowiedzialny za politykę migracyjną Białorusi. Zatem współodpowiedzialny za atak na nasze granice i wywołanie tragedii migrantów. Ta tragedia obciążyła wizerunkowo Polskę w oczach świata ku radości Kremla. Jednak pomogła PiS, który mógł przedstawiać się wyborcom w roli „obrońcy Polski przed kolorowymi hordami”.

Karski, Białoruś, Karska, Rosja

22. Europoseł Karol Karski, były działacz PRL-owskiego Zrzeszenia Studentów Polskich, wielokrotnie wypowiadał się na korzyść reżimu Łukaszenki. Twierdził, że:
– Polska powinna wyciągnąć rękę do Białorusi;
– Łukaszenko działał zgodnie z prawem, gdy przechwycił samolot rejsowy z opozycjonistą Ramanem Pratasiewiczem na pokładzie.
Żona Karskiego, Elżbieta Karska, to prawniczka, którą PiS lansował jako sędzię trybunałów międzynarodowych. W 2019 r. Karska przyjęła dwa honorowe doktoraty od rosyjskich uczelni.

Dominik Tarczyński

23. Tarczyński, Golding, Migoń, Rosja, „Triak”

Europoseł Dominik Tarczyński:
– afiszuje się swoją przyjaźnią z brytyjskim faszystą Paulem Goldingiem, jawnym wielbicielem Putina i jego partii Jedina Rossija, obserwowanym przez służby UK;
– był sponsorowany jako polityk przez swoją partnerkę życiową Ewę Migoń (właścicielka kieleckich butików, która dorobiła się na współpracy z firmą Acus, zarabiającą w Moskwie i Petersburgu);
– był wspólnikiem firmy Tulipan założonej przez Mieczysława Białeckiego, który figuruje w centralnym rejestrze agentury WSW pod pseudonimem „Triak”.

Michał Dworczyk

24. Dworczyk, bomby, Pruszków
W 1999 r. Dworczyk był podejrzewany przez policję o związki z mafią pruszkowską, gdyż przechowywał substancje wybuchowe w piwnicy swojego bloku (co groziło śmiercią mieszkańcom). Mafia pruszkowska blisko wówczas współpracowała z rosyjską mafią sołncewską. Dworczykowi groził wtedy areszt, ale wybronił go Macierewicz.

25. Dworczyk, osiedle, sąsiedzi spod znaku Rosji
W podwarszawskich lasach Dworczyk założył małe, zamknięte osiedle razem z grupą ultrakatolików. Wśród jego sąsiadów są:
– Aleksandra Wesołowska (córka Antoniego Macierewicza, szefowa fundacji Bank Mleka Kobiecego, która promuje spółkę NutroPharma należącą do byłego esbeka Sławomira Fochta);
– Dymitr Hirsch (nieformalny doradca Morawieckiego; lobbysta, który częściowo wychowywał się w Rosji, syn Rosjanki Galiny Sincowej-Hirsch, która za czasów komunizmu była zaufaną tłumaczką przedstawicieli władz sowieckich w NRD);
– Filip Łajszczak, członek ultraprawicowej międzynarodówki ECPM (jej szef, Valeriu Ghiletchi/Gilecki, ma wspólnika, który zarabia na współpracy ze spółkami Gazpromu).

26. Dworczyk, Łajszczak, działka
W 2020 r. Dworczyk dostał od Łajszczaka dużą działkę z imponującą willą dając mu w zamian mniejszą działkę i połówkę bliźniaka. Słupem/pośrednikiem w tej transakcji była matka Michała Dworczyka, od której Dworczyk później przejął działkę z willą.

27. Dworczyk, Ukraińcy
Wcześniej, w 2016 r. Dworczyk obraził publicznie ukraińskich polityków, duchownych i uczonych, którzy wezwali do Polaków i Ukraińców do pojednania. Występując w radiu Dworczyk nazwał ich „ludobójcami”.

28. Dworczyk, Gaj
Gdy macierewiczowsko-putinowski płk Gaj odszedł z MON (w atmosferze skandalu wywołanego ujawnieniem antyukraińskiego hejtu), Dworczyk zatrudnił Gaja w KPRM. Korespondując z Dworczykiem płk Gaj:
– ujawniał tajemnice wojskowe;
– donosił na oficerów armii, którzy „niepatriotycznie” chcieli kupować sprzęt amerykański i ukraiński.

29. Dworczyk, afera mailowa
Michał Dworczyk jako szef KPRM pozwolił, żeby korespondencja służbowa z nim i z premierem Morawieckim odbywała się przy użyciu prywatnej skrzynki mailowej Dworczyka, którą łatwo można było zhakować
. I tak się stało. Skrzynka została zhakowana przez Rosjan i Białorusinów, którzy zaczęli publikować maile Dworczyka i jego kolegów, nieraz kompromitujące. Warto jednak odnotować, że nie opublikowano niczego, co byłoby naprawdę miażdżące dla PiS.

Adam Glapiński

30. Glapiński i jego posiadłość
W lutym 2009 r. Adam Glapiński został doradcą ekonomicznym Lecha Kaczyńskiego. Osiem dni później dokonał wymiany nieruchomości ze spółką Era 200, należącą do Grupy Radius związanej z Rosją. Przez lata prezesem spółki Era 200 był Jacek Kotas, „rosyjski łącznik PiS”.
Wymiana była nierówna. Glapiński dał spółce związanej z Rosją swój domek w Wilanowie. W zamian dostał wielki pałac i posiadłość pod Warszawą. Jednak w dokumentach przedstawił tę wymianę jako stuprocentowo równowartościową. Dzięki temu uniknął wyższego podatku i podejrzeń o korupcję, które inaczej byłyby oczywiste.

Zbigniew Ziobro, Patrycja Kotecka

31. Ziobrowie i ich apartament
W 2010 r. Patrycja Kotecka kupiła luksusowy apartament w Warszawie od dewelopera Andrzeja Kozłowskiego, związanego wcześniej z Erą 200, Grupą Radius i „rosyjskim łącznikiem PiS”, Jackiem Kotasem. Pan Kozłowski to również były TW SB o pseudonimie „Wiesiek”.
Nie wiadomo, skąd Patrycja Kotecka miała pieniądze na zakup mieszkania i spłatę wysokiego kredytu. Kotecka nie odpowiada na pytania mediów dotyczące tej ostatniej kwestii.
Liczne źródła mówią, że Zbigniew Ziobro, partner i później mąż Koteckiej, korzystał z apartamentu żony. Mieszkał w nim i przyjmował gości.

Przemysław Czarnek

32. Czarnek, ks. Pałucki i kryptowaluciarze ze Wschodu
Przemysław Czarnek jako nastolatek wychowywany był przez swojego krewnego, księdza-intelektualistę z KUL, bywalca Watykanu Jerzego Pałuckiego (26.05.1955, zmarł niedawno).
Ks. Pałucki stworzył Czarnka jako działacza – uformował i wypromował go na KUL, gdzie Czarnek został doktorem i wykładowcą prawa konstytucyjnego.
Według Krajowego Rejestru Sądowego ks. Pałucki w latach 2019-2020 współdziałał z ukraińskim specem od kryptowalut Ołehem Kurczenką (razem byli wtedy wspólnikami w spółce deweloperskiej Farbiarska 7). Pan Kurczenko robił interesy w Rosji jeszcze w 2021 r.
Ksiądz Pałucki zasiadał także w radzie Fundacji KUL im. Anieli hr. Potulickiej z działaczem i publicystą Markiem Budziszem, który jeszcze w 2021 r. wzywał publicznie do współpracy z Rosją.

Wojciech Jasiński

33. Jasiński, rosyjski gaz, oligarcha Taruta
Wojciech Jasiński to stary przyjaciel Jarosława Kaczyńskiego ze studiów. Za czasów PRL Jasiński kierował wydziałem spraw wewnętrznych w płockim urzędzie miejskiem. Z racji tego stanowiska oficjalnie współpracował z SB.
W latach 2006-2007 był ministrem skarbu w rządach PiS. Wyraził zgodę na import gazu rosyjskiego do Polski na warunkach niekorzystnych dla RP. Pozwolił na przejmowanie Stoczni Gdańskiej przez wschodnioukraińskiego prokremlowskiego oligarchę Siergieja/Serhija Tarutę.

34. Jasiński, Orlen, Rosnieft
W 2015 r. Kaczyński zrobił Jasińskiego prezesem Orlenu. W tej roli Jasiński zrezygnował z polityki swoich poprzedników, którzy odchodzili od rosyjskiej ropy. W 2016 r. Wojciech Jasiński postawił na Rosnieft.

Daniel Obajtek

35. Obajtek, Erg Bieruń, Rosja

W latach 2012-2024 Obajtek był wspólnikiem (razem ze swoją matką) w spółce Erg Bieruń. Spółka jeszcze w 2020 r. chwaliła się, że rozwija eksport folii do Rosji.

36. Obajtek, Lotos
Obajtek jako prezes Orlenu sprzedał część Grupy Lotos węgierskim i saudyjskim sojusznikom Putina. Zrobił to na warunkach skrajnie niekorzystnych dla Polski.

37. Obajtek, Łukoil
Obajtek jako prezes Orlenu za pośrednictwem węgierskiego koncernu MOL kupił stacje benzynowe rosyjskiej marki Łukoil działające na Węgrzech. Stacje były wcześniej kontrolowane przez Rosjan związanych z przyjaciółmi Putina – oligarchą Giennadijem Timczenką i byłym KGB-istą Nikołajem Tokariewem.

38. Obajtek, rosyjska ropa w Czechach
Długo po pełnoskalowym najeździe Rosji na Ukrainę, jeszcze latem 2023 r., Obajtek kupował rosyjską ropę dla czeskiej rafinerii Orlenu w Litvinovie.

Krzysztof Tchórzewski

39. Tchórzewski, rosyjski węgiel
Krzysztof Tchórzewski to:
– wieloletni współpracownik Kaczyńskiego w jego partiach politycznych i w spółce Srebrna;
 brat biznesmena Artura Tchórzewskiego, który dorobił się majątku na handlu z Rosją.
Gdy Jarosław Kaczyński zrobił Krzysztofa Tchórzewskiego ministrem energii, ten tolerował lawinowy wzrost importu rosyjskiego węgla. Promował superkosztowną rozbudowę Elektrowni Ostrołęka, która miała spalać rosyjski węgiel.
Gdy posłanka Izabela Leszczyna zaczęła ponawiać pytanie, czy brat ministra importuje węgiel z Rosji, Kaczyński zdymisjonował Tchórzewskiego. Najwyraźniej po to, żeby nie musiał odpowiadać na pytanie.

Waszczykowski, Rau

40. Pisowscy ministrowie spraw zagranicznych, panowie Waszczykowski i Rau, nieraz doprowadzili do upokorzenia RP w stosunkach z Rosją.
Waszczykowski publicznie zabiegał o spotkanie z rosyjskim ministrem Ławrowem. Zrobił to w rozmowie z gazetą „Kommiersant”, która jest słupem ogłoszeniowym służb Kremla.
Minister Rau podczas pobytu w Nowym Jorku zgodził się spotkać z Ławrowem w pomieszczeniu, w którym wisiał portret Putina. Rzecz jasna, Rosjanie zrobili wtedy zdjęcia, które poszły w świat.

Jarosław Kaczyński

41. Kaczyński, Wasin
Wielka kariera polityczna Jarosława Kaczyńskiego zaczęła się od regularnych spotkań z głównym szpiegiem sowieckiego KGB w Polsce, Anatolijem Wasinem. Spotkania trwały przez kilkanaście miesięcy w latach 1989-1990 i odbywały się w prywatnym mieszkaniu Wasina w Warszawie. Kaczyński wiedział, że Wasin jest groźnym człowiekiem, którego bał się nawet sowiecki ambasador. Mimo to odwiedzał Wasina wiedząc, że może być nagrywany. Obaj panowie pili wódkę, wymieniali informacje i rozmawiali o wielkiej polityce.
Krótko potem Kaczyński zaczął dostawać pieniądze od komunistów. Od oficerów wywiadu wojskowego PRL i komunistycznego finansisty Janusza Quandta, który m.in. opiekował się pieniędzmi pochodzącymi z funduszy KGB (tzw. moskiewska pożyczka).

42. Kaczyński, afera taśmowa
Kaczyński i jego partia doszli do władzy w 2014 r. dzięki aferze taśmowej. Była to nielegalna operacja podsłuchowa inspirowana i monitorowana przez rosyjskie służby. Według „Gazety Wyborczej” jeden z jej aktorów, importer rosyjskiego węgla Marek Falenta w 2013 r. przyniósł Kaczyńskiemu i jego ludziom nagrania z restauracji. Kaczyński musiał wiedzieć o rosyjskich związkach Falenty (choćby dlatego, że kazał go prześwietlić swoim ludziom, którzy wciąż służyli w CBA). Mimo to, albo właśnie dlatego zgodził się używać nagrań z restauracji w swojej kampanii przeciw demokratycznym politykom prozachodnim.

43. Kaczyński, Ukraina
W grudniu 2021 r. Kaczyński dowiedział się od Amerykanów, że Putin szykuje pełnoskalową inwazję na Ukrainę. Ogłosił wtedy, że Polska musi rozważyć budowę muru z drutem kolczastym na granicy z Ukrainą. Po to, żeby bronić się przed uchodźcami przybywającymi z tego kraju.
Gdy doszło do inwazji, redakcja pisowskiego tygodnika „Sieci”, która działa w porozumieniu z Kaczyńskim i jego partią, opublikowała długi wywiad z ambasadorem Rosji w Polsce. Pozwoliła mu publicznie szkalować Ukrainę.
Kaczyński zmienił kurs na proukraiński dopiero wtedy, gdy zobaczył, że wyborcy PiS w obliczu inwazji nie tolerują antyukraińskiego kursu.

44. Kaczyński, Kijów
W marcu 2022 r. Kaczyński pojechał do Kijowa z wizytą. Pojawił się tam wtedy, gdy prezydent Zełenski ogłosił, że Ukraina dla pokoju gotowa jest zrezygnować z wstąpienia do NATO. Ten gest odbierał argumenty zwolennikom inwazji na Kremlu i wzmacniał rosyjską frakcję, która obawiała się konsekwencji wojny.
Niestety, jeszcze tego samego dnia Kaczyński dostarczył argumenty kremlowskim jastrzębiom. Występując w Kijowie powiedział, że w Ukrainie powinna stacjonować zbrojna misja NATO (lub niektórych krajów NATO). Tego dnia frakcja antywojenna na Kremlu przestała istnieć.

45. Kaczyński, Trump
Kaczyński razem ze swoją partią konsekwentnie popierał i popiera prokremlowskiego b. prezydenta USA Donalda Trumpa, który:
– chce zlikwidować lub osłabić NATO;
– sprzeciwiał się wspieraniu Ukrainy;
– chełpi się przyjaźnią z Putinem;
– mówi, że będzie zachęcał Rosję do atakowania niektórych krajów NATO. 

Tomasz Piątek

https://x.com/Tomasz5ek/status/1793661826628235671