W środę 16 lutego 2022 roku Trybunał Sprawiedliwości w Luksemburgu uznał za zgodne z unijnym prawem przepisy uzależniające wypłatę funduszy od kwestii związanych z praworządnością. Sędziowie oddalili tym samym skargi Polski i Węgier na mechanizm warunkowości. Warszawa i Budapeszt wnosiły o stwierdzenie nieważności rozporządzenia.

– Jest to dowód na błąd, bardzo poważny polityczny, można powiedzieć historyczny błąd premiera Morawieckiego – powiedział Zbigniew Ziobro. W ten sposób minister sprawiedliwości skomentował środowy wyrok TSUE ws. mechanizmu praworządności.

Trybunał Konstytucyjny miał zająć się mechanizmem “pieniądze za praworządność”. Jednak po prawie dwugodzinnej rozprawie prezeska TK Julia Przyłębska poinformowała o odroczeniu rozprawy. Nowy termin zostanie wyznaczony z urzędu.

Więcej o wyroku TSUE, który jest w istocie wyrokiem na bezprawie PiS >>>

„Nie chodzi o kwestie bezpieczeństwa narodowego. Chodzi o rządy prawa”. Debata, która odbyła się w Parlamencie Europejskim to kolejny krok na drodze do powołania komisji śledczej PE ws. nielegalnej inwigilacji z pomocą systemu Pegasus. Na jej celowniku znajdą się Polska i Węgry

Więcej o Parlamencie Europejskim, który powoła komisję śledczą ws. Pegasusa >>>

Wydaje się, że najbardziej aktywni w przestrzeni publicznej są dziś pozoranci: pozorny minister spraw zagranicznych objeżdża Europę, pozorny premier wprowadza pozorny Nowy Ład, pozorny prezydent proponuje ustawę, która wiadomo, że nie przejdzie, ale generalnie wszyscy robią wrażenie, że coś robią. Jak się na to patrzy z dużej perspektywy, to wygląda tak, że oni z tymi taczkami jeżdżą, tylko nikt nie widzi, co tam jest w taczce, czy to pusty przebieg – mówi dr Mirosław Oczkoś, ekspert od marketingu politycznego. I dodaje: – Skoro taką mamy świetną dyplomację i tak doskonale pan Rau dogadał się z Ławrowem, to niech załatwi zwrot wraku. Za to przecież politycy KO, a wcześniej Platformy byli wręcz linczowani.

Rozmowa z dr. Mirosławem Oczkosiem >>>